O Zlatý klíč k brumovskému hradu

SVOJSÍKŮV ZÁVOD 2007 – KRAJSKÉ KOLO
Červen 14, 2007
Výprava vlčat na skautskou základnu Eliška ve Fryštáku (23.3.-25.3.2007)
Červenec 31, 2007
Zobrazit vše

O Zlatý klíč k brumovskému hradu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V pátek 22.června 2007 pořadatelé Město Brumov-Bylnice a skautské středisko, uspořádali na závěr školního roku naučnou, vědomostní i sportovní soutě pro žáky 5. až 8.ročníku ZŠ v Brumově-Bylnici. Cílem bylo nejen prověřit, ale i seznámit děti s historií Brumova-Bylnice, s jeho památkami i současností.

Zajistit jednotlivá stanoviště pomohli CHKO Bílé Karpaty – pracoviště v Brumově-Bylnici, Charitas Vsetín – denní stacionář, ZŠ Brumov-Bylnice a farnost v Brumově-Bylnici.

Několik týdnů před soutěží obdržely soutěžní družiny z každé třídy propozice soutěže a trička, z kterých si měly vytvořit týmový dres.
A pak se ve výše zmíněný den pod dohledem starších průvodců vydalo 13 soutěžních družin „zdolávat“ jednotlivé úkoly. Téměř na všech stanovištích je čekala jak teoretická tak i praktická část. V městské knihovně test z literatury, literární křížovka, vyhledávání informací na internetu a knih. Na školním hřišti test se sportovní tematikou a prověření fyzické zdatnosti. Ve skautském sále výroba březových košťat a pečení štrúdlu. V kostele kromě testu nečekaně i práce s mapou. Na stanovišti v Městském úřadě znalosti v obecní správě. V Městském muzeu kromě testu poznávání historických předmětů. V sídle CHKO prozkoušení ve znalostech ochrany přírody, ekologie a odpadového hospodářství. V denním stacionáři předvedení jeho klientům připravená krátká kulturní vystoupení a na hradě po testu o jeho historii střelba na terč z historické gotické kuše.

Byli jsme všichni až překvapeni s jakým zájmem přistoupily děti jak k přípravě tak k samotné soutěži. Po krátkém sportovně zábavném odpoledni zástupci pořadatelů a sponzorů celé akce předali na hradním nádvoří za přítomnosti purkrabího hradu a panství brumovského nejlepším družinám v jednotlivých ročnících ceny za 1. místa, všichni účastníci dostali upomínkový předmět s emblémem soutěže a celkový vítěz, „KINGOVÉ“ z 8.C, obdržel putovní cenu – ZLATÝ KLÍČ na dřevěném podstavci z rukou starosty města, pod jehož záštitou se celá akce konala.
Závěrem, v pozdním odpoledni, jsme si organizátoři i soutěžící odpočinuli a posílili se při grilování na dolním nádvoří brumovského hradu.

Všichni, kdo jsme se na uskutečnění této akce podíleli, doufáme, že se nám podařilo založit novou tradici soutěže, která rozšíří znalosti soutěžících o našem městě a jeho památkách a trochu je i pobaví. Přemýšlíme zároveň o rozšíření soutěže i pro další školy nejbližšího regionu.
Za všechny skvělé pořadatele správce hradu Brumov, Miroslav Obadal a vedoucí skautského střediska v Brumově-Bylnici, Antonín Strnad
PS: Děkuji všem skautům, kteří přispěli svou účastí při organizaci této akce.