Zahájení skautského roku 2013/2014
23 září, 2013Světlušky a skautky skládaly své sliby
13 listopadu, 2013Nalezením zašifrované nouzové zprávy začala další oddílovka vlčat. Pilot amerického bombardéru ji sepsal jen pár okamžiků před tím, než se zřítil na zem. Tímto dopisem jsme se přesunuli do 29. srpna roku 1944, kdy z Itálie vzlétly letouny 15. americké letecké armády, jejichž cílem byl závod v Ostravě vyrábějící tanky. Za dlouhého letu však byly letouny napadeny německými stíhačkami a jedno z letadel dopadlo poblíž nedalekého Šanova…
Dnes stojí poblíž místa tragédie památník Letecké srdce, který byl cílem naší oddílovky. Nejprve nám však skauti sehráli pantomimu, která nám všem měla za úkol přiblížit tuto událost. Abychom utvořili tu pravou atmosféru, vyzkoušeli jsme si pomocí leteckého simulátoru Plane arcade, jaké to je pilotovat letadlo a sestřelovat nepřátele. Poté jsme si zahráli ještě několik her a před spaním jsme se rozsvítili svíčky na hrobech, kde žádné svíčky nesvítili a tiše se pomodlili (zrovna byly dušičky).
Na druhý den jsme brzy ráno vyrazili směr vlakové nádraží Brumov-střed. Odtud jsme se dopravili do Slavičína, odkud nás čekala asi 6 km túra k památníku. Cestu jsme si zkracovali hrou Bomba-nálet, která perfektně zapadala do našeho děje. Poblíž památníku jsme si rozdělali ohně a uvařili výtečný bramborový guláš, který nás zasytil a dodal energii na zpáteční cestu.
Na této oddílovce jsme se dozvěděli zase něco víc o historii našich zákoutí. Počasí nám přálo – nezmokli jsme, a i proto jsme si oddílovku užili se vším všudy. Na závěr jen doplníme, jak to se sestřeleným letounem dopadlo:
Při dopadu bohužel zahynulo 9 letců. Dva z nich se sice pokusili vyskočit padákem, jednomu z nich však padák a popruhy shořely, spadl a zabil se, druhý se snesl padákem na strom a tam jej těžce raněného zastřelil pistolí německý důstojník. Padákem se zachránil pouze jediný člen posádky, velitel letadla Thayne L. Thomas, který dopadl mezi stromy a podřel se. Zdejší obyvatelé pan Šuráň se svou dcerou letce ošetřili, padák zahrabali do sena a poskytli mu orientaci v terénu. Letec dal dcerce čokoládu a vydal se směrem ke slovenské hranici, kterou překročil, dostal se až do Banské Bystrice, odkud byl Američany dopraven do USA. Němci pak pana Šuráně s dcerou i s dalšími občany Šanova vyslýchali, zda neviděli nějakého letce, oni však zachráněného pilota neprozradili. (převzato ze stránek http://obecsanov.sweb.cz/bitva.htm).
Více fotografií z výpravy si můžete prohlédnout zde.