Zdravotnický kurz v Kroměříži – podzim 2011

Víkendová oddílovka světlušek a skautek – Letopisy Narnie
Listopad 29, 2011
Brumovští skauti rozdávali radost handicapovaným
Prosinec 18, 2011
Zobrazit vše

Zdravotnický kurz v Kroměříži – podzim 2011

Hned 6 členů našeho střediska se zúčastnilo víkendového zdravotnického kurzu v Kroměříži, kde se zdokonalovali v poskytování bezodkladné zdravotnické pomoci. Účastníci kurzu pak o týden později své vědomosti a dovednosti předvedli před zkouškovou komisí a obdrželi dekret Zdravotník zotavovacích akcí. Kurz je pod hlavičkou Českého červeného kříže.

V pátek 25. listopadu 2011, tedy v první den kurzu, jsme se po příjezdu setkali s dalšími třiceti účastníky tohoto kurzu a bez nějakých dalších zbytečností jsme se vrhli na zahajovací přednášku. Nejprve nám bylo řečeno, co všechno se naučíme, jak to bude všechno probíhat no a potom už jsme se s vervou pustili do práce. Ještě tenhle den jsme se dozvěděli, jak se zachovat při autonehodě, poranění el. proudem nebo při požáru. Byly nám vtloukány do hlavy zásady při bezprostředním ohrožení života a nejlepší pomoc, kterou zraněnému můžeme poskytnout. Na konci dne nám organizátoři zpestřili program studií o kouření, která byla prováděna anglickými doktory po 50 let.

A už tu byla sobota, která začala jak jinak než přednáškou, ale u přednášek jsme neskončili. Také jsme se šli podívat na ústředí kroměřížské záchranné služby, kde nám byla poskytnuta další přednáška a zhlédnutí sanitky s veškerým jejím vybavením. Jak den pokračoval, tak jsme se naučili správně obvazovat poraněné končetiny a zároveň jsme si i vyzkoušeli umělé dýchání a aby toho nebylo málo, ještě jsme stihli přednášku o hygieně a zásadách potřebných k správnému vedení tábora a naučili jsme se v praxi záchranu tonoucího. Po příchodu zpět do kroměřížské klubovny nám byla vyprávěna „pohádka o srdci“, kde jsme se dozvěděli, že český lékař byl jeden z prvních, kdo se pustil do téhle těžké operace, byl nám puštěn rozhovor s pacientem i operujícím a tím jsme definitivně ukončili tenhle den. Ani jsme se nenadáli a už tady byl další den. Všichni jsme byly vyčerpaní, ale i tak jsme pokračovali ve sbírání informací. Dokončili jsme první pomoc a jako poslední přednášku jsme měli cestovní medicínu s primářem místní nemocnice, která nám zcela jistě osvětlila různé útrapy cestování a při nedostatečné přípravě i jeho následky.

Tímhle jsme ukončili tenhle pobyt a unaveni přesto spokojeni jsme se vrátili domů naučit se věci, které jsme si nezapamatovali a další týden 3. 12. 2011 v sobotu jsme se tam vrátili. Úspěšně jsme všichni složili zkoušku z písemných testů, pohovoru i obvazování a s průkazem zdravotníka a dekretem Zdravotník zotavovacích akcí, tedy i táborů, jsme se vrátili domů, kde svoje zkušenosti můžeme uplatnit.

Další fotografie na stránkách VMLŠ, která kurz pořádá.

Michaela Jahová – Miška, účastnice kurzu